Kronika akcí 2007

BENEFIČNÍ KONCERT DĚTI DĚTEM

Pod záštitou ministerstva kultury a tělovýchovy proběhl v Praze v Paláci kultury 3.února 2007 koncert Děti dětem.

Na tuto akci jsme byli vysláni z Přibyslavi a to nejen proto, že jsme vyhráli, ale hlavně proto, že jsme svým vystoupením zaujali, a jak se později ukázalo, chtěli nás zde ocenit. Vyhráli jsme totiž první místo v celé kategorii tanec, do které spadají i ostatní obory moderního tance, country, aerobicu, baletu, plesových variací a dalších. Toto vítězství pro nás bylo velkým překvapením. Získali jsme putovní pohár předsedy vlády Mirka Topolánka a krásného plyšového psa, který se stal naším dalším maskotem.

Za tuto výhru organizátorům děti odpustily i skutečnost, že nedostaly ani malé občerstvení. Na cestu do Prahy jsme si vzali s sebou i rodiče, takže při vyhlašování výsledků jsme měli v hledišti bouřlivou podporu, kterou ještě ustupňovali pionýři z Okříšek, kteří nás přijeli podpořit v rámci akce Ledová Praha. Tuto akci jsme při své návštěvě Prahy samozřejmě také využili a navštívili jsme výstavu v Národním muzeu. Cestu nám hradili organizátoři, takže cesta autobusem nás finančně nijak nezatížila.

 

PŘIVÍTÁNÍ  OBČANŮ DOŽITÝCH 70-TI LET

Tato malá kulturní akce proběhla pouze na místním úřadě, proto se nejednalo o žádné velké vystoupení souboru. Pouze pár tanečnic s houslovým doprovodem přišlo místním babičkám zazpívat, aby se jim 15.2.2007 veseleji slavilo.

 

TRADIČNÍ OBECNÍ PLES

Stalo se již tradicí, že nesmíme chybět na místním plese, který pořádala  obec 17.2.2007. Tentokrát se nám ale vystoupení nepovedlo podle našich představ, protože kapela začala hrát písničky v jiném pořadí než jsou tanečníci zvyklí a to je zmátlo. Zkušené tanečnice a tanečníky to „z míry nevyvedlo“, avšak noví malí členové zmateně pobíhali a koukali, co se děje. Naštěstí jsou v Okříškách chápaví diváci a tuto malou chybu nám odpustili.

 

PŘEHLÍDKA DĚTSKÝCH FOLKLÓRNÍCH SOUBORU

  1. března jsme se zúčastnili přehlídky v Jihlavě, kam jsme byli pozváni panem Brtníkem, předsedou Horáckého folklórního sdružení, do kterého jsme začátkem roku 2007 vstoupili. Této přehlídce předsedala odborná porota, která se skládala z opravdových odborníků přes folklór. Nešlo o soutěž, ale porota všem vedoucím řekla svůj názor na vystoupení, upozornila na chyby nebo naopak vyzvedla, co jaký soubor dělá dobře. Naše pásmo Koláče bylo ohodnoceno velice kladně, moc se porotě líbilo. Byli jsme pochváleni i za krojovou ustrojenost, za účesy, živou hudbu a celkový dojem z našeho vystoupení. Několika souborům bylo naše vystoupení nebo alespoň některé momenty dávány jako příklad, jak se to „má dělat“. Takové ústní ocenění pro nás má velký význam.

 

DĚTSKÝ KARNEVAL

Nejen soutěže a festivaly, ale také trochu tance pouze pro zábavu proběhlo 25. března 2007 v budově Fóru, kde Organizace SOKOL pořádala dětský karneval a náš soubor si pozvali na zahájení. Malým členům souboru se karneval moc líbil, protože se později po převlečení do civilu zapojili do dětských her a soutěží. Malé drobnosti a sladkosti, které si děti odvezly, jim také udělaly radost.

 

SMRTOLENKA

Vynášení paní Zimy se stal naším oblíbeným lidovým zvykem, se kterým chceme i nadále pokračovat. Po obchůzce všech panímám, které nás obdařily koledou, jsme zavítali k řece k Nové Vsi a tam jsme svoji pouť ukončili vhozením Smrtolenky do řeky. Letos jsme rozšířili naši koledu i o kasičku, což se nám vyplatilo a získali jsme i nějaký ten peníz na naši další činnost. Příští rok chceme naší Smrtolence udělat ještě větší propagaci a zahrnout do koledy i další občany Okříšek.

 

VELIKONOČNÍ JARMARK

Neděle před Velikonocemi – barvení vajíček, poslední přípravy, úklid. Tak tentokrát si musely naše maminky naplánovat velikonoční přípravy trochu jinak, protože neděli jsme strávili v Rouchovanech, kam jsme byli pozvaní dětským folklórním souborem Rouchováček. Dalším hostem byl soubor Lanžhotčánek z Lanžhota.

 

DEN S DENÍKEM

24.4. zavítala do Okříšek pojízdná redakce Deníku Vysočina a vyžádala si naše malé vystoupení na „náměstí“. Opět nějaké hry a výhry…..

 

CELOVEČERNÍ PLES MOTUSU

Jako hosté pro zpestření jsme byli pozváni na tento ples Motusu, který se konal 28.4.2007. Podle reakce a potlesku publika si myslíme, že se naše vystoupení velmi líbilo a mezi moderními variacemi, kouřovými a světelnými efekty naše jednoduché vystoupení v naškrobených krojích zapůsobilo snad i kouzelně.

 

JE DUKOVANY

15.června se konalo v Hrotovicích ukončení pobytu odborníků z mnoha zemí, kteří hodnotili Jadernou elektrárnu v Dukovanech, její bezpečnost, funkčnost. „Malý večírek na rozloučenou“ jsme přijeli zpestřit my společně se souborem Bene ze ZŠ Benešova a pěvecký soubor Slunko. Děti dostaly za odměnu nějaké drobnosti, občerstvení v podobě pití a zmrzlinového poháru v místní restauraci. Kromě jiného jsme také obdrželi první finanční obnos za své vystoupení.

 

MAĎARSKÉ SETKÁNÍ

V minulém roce 2006 jsme se zúčastnili Mezinárodního festivalu v Maďarsku, kde vystupovaly soubory z 25 zemí Evropy. Zde jsme svým vystoupením zaujali a byli jsme vybráni mezi šest nejlepších souborů a podíleli jsme se na ukončování celého festivalu.

Ubytováni jsme byli v maďarských rodinách a podle pravidel organizace Cipero v Keckemétu jsme museli jejich pohostinnost v tomto roce oplatit.

Jelikož nás do Maďarska vyslala pionýrská organizace, vzala si zajištění na starosti. Po přidělení grantu, malé dotace od obce a také finančním přispěním rodičů našich tanečníků, se mohl tento výměnný pobyt 12.8. – 18.8. uskutečnit. Celý soubor společně s vedoucími a maďarskou skupinou byl ubytován na táboře v Heralticích. Maďarům se pobyt v České republice velice líbil a v další spolupráci chceme určitě pokračovat. Pořádali jsme spoustu akcí a poznávacích výletů, které byli pro všechny silným zážitkem.

Navštívili jsme punkevní jeskyni, vyjeli jsme si lanovkou nad propast Macocha, prohlídli jsme si zámek v Telči, hrad Roštejn, jihlavské katakomby, jihlavskou ZOO, vykoupali jsme na jihlavském koupališti, poznávali Třebíč a památky Unesco. Doplňkovými akcemi byl táborák s opékáním buřtů, noční stezka odvahy, závody na gumových člunech, honba za pokladem na Jalovec, boxerské zápasy, fotbal, přehazovaná a další táborové hry v lese.

Naši přátelé z Lajosmizse nám mimo jiné přivezli i nové pozvání od organizace Csipero na jubilejní 10. ročník festivalu do Keckemétu, který se bude konat v příštím roce v červenci 2008. Proto je naším nejdůležitějším úkolem získání sponzorů, kteří by nám pomohli tuto cestu uskutečnit.

Více zde: https://okresanek.webnode.cz/kronika-akci/a2007/