Kronika akcí 2012

8. března 2012

8. března se dříve slavil Mezinárodní den žen. Nyní se sice tyto oslavy už moc nikde nedodržují, ČSSD však tuto tradici stále uchovává. K této příležitosti pořádala strana ČSSD kulturní program ve velkém sále v budově Fórum. Mezi vystupujícími byly  studentky střední textilní průmyslové školy v Heleníně, které předvedly módní přehlídku, a dále náš soubor Okřešánek.

Měli jsme delší pauzu ve vystupování, poněvadž jsme potřebovali nabrat nové síly, takže přesně po pěti měsících odmlčení se uskutečnilo vystoupení s úplně novým programem. Starší i mladší tanečníciměli trému, ale oni do toho zase příjdou…!

22. dubna 2012

Okřešánek zavítal do ekologického centra Chaloupky na každoroční oslavy Dne Země. Svým půlhodinovým vystoupením zabavil místní návštěvníky.

18. května 2012

Okřešánek se již potřetí zúčastnil překonávání rekordu v Hanácké besedě ve Vyškově.

19. května 2012

Okřešánek přijal pozvání do nedaleké Telče na Májové slavnosti. V dopoledním programu vystoupili mladší členové souboru, pak následoval oběd a slavnostní průvod městem. Odpoledne vystoupili starší členové Okřešánku společně se soubory Podjavořičan z Telče a Bajdyš z Třebíče. Okřešánek se ukázal s novým pásmem „Májová“.

25. – 27. května 2012

V turistickém středisku na Jalovci se konaly velké oslavy. Okřešánek slavil 10 let svého založení!!! O0d pátku probíhalo soustředění souboru s nácvikem nových tanců, v sobotu navečer přijeli rodiče a oslava mohla začít!!! Oslava byla velkolepá, prasátko, pivečko… K tanci i poslechu hrála kapela Zejbís, kde zpívá naše Lucka Bartíková.

8. června 2012 příjezd kamarádů z Polska

V pátek 8.6.2012 k nám přijeli kamarádi z Polska. První večer nám hrála skupina Zejbís a ráno jsme jeli do Telče. Druhý den jsme si zábavu vyměnili.

Fränkiesche

Ve Fränkiesche byl den otevřených dveří. Zde jsme vystupovali i s našimi polskými kamarády. Vystoupení se nám i Polákům povedla a poté jsme odjeli do Opatova.

Opatov

Zde jsme tancovali na srazu rodáků, kteří pořád TLESKALI A TLESKALI. Všechna vystoupení se nám povedla a poté jsme odjeli domů.

2. ročník Okříšského folklorního festiválku

V neděli 10. června 2012 proběhl 2. ročník Okříšského folklorního festiválku, který pořádal soubor Okřešánek.

Okřešánek slaví v letošním roce desáté výročí činnosti souboru. Poslední víkend v květnu proběhly bujaré oslavy všech členů souboru společně s rodiči na Jalovci. Také festiválek se nesl v duchu těchto oslav. Program byl bohatější než v minulém roce.

Mezi vystupujícími souborz kromě domácího Okřešánku mohli diváci zhlédnout Podjavořičan z Telče, Džbánek z Martínkova, Dřeváček z Jihlavy, Ženy a děti z Jinošova. Pomyslnou třešničkou na dortu bylo vystoupení polského souboru Mali Bystrzanie.

Festiválek byl plánovaný v areálu za hasičárnou. Ráno to vypadalo, že nebude pršet, proto se začalo vše chystat…. Aź bylo vše hotové, mračna se zatáhla a nebíčko začalo plakat… a plakalo a plakalo… Ve 13:00 hod. se tedy narychlo všechna promočená výzdoba začala sundávat a nezbývalo nic jiného, než vyzdobit sál v hasičárně a festiválek uskutečnit tam. Tmavé závěsy kolem dokola celého sálu byly vhodné na přidělání naší výzdoby, tudíž i zde se nám podařilo vytvořit prostředí vhodné pro folklór. V 15:00 hodin začalo představování jednotlivých souborů a pak už samotná vystoupení. Program trval dvě a půl hodiny a byl zakončen vystoupením polského souboru. Umění polských dětí diváky nadchlo. Polský folklór je od našeho horáckého zcela odlišný, tudíž o to zajímavější. Kozáčky s valaškou v ruce, halekačky…. to vše přítomné okouzlilo.

Se souborem Mali Bystrzanie má Okřešánek družbu, oba soubory se seznámili v létě na prestižním festivalu v Polsku. Nyní hostil Poláky od pátku do pondělí Okřešánek, v srpnu to bude zase naopak. Okřešánek zavítá do polských Tater.

16.června 2012 Krahulov

V Krahulově byl sraz rodáků. Náš soubor zde vystupoval s novým pásmem a velice se líbil – tleskali a tleskali…

17.června 2012 Okříšky kácení máje

Na této slavnosti vystoupil soubor s pásmem Májová – stavění máje. Vystoupení se nám povedlo.

23.června 2012 Kamenička

K výročí založení obce v Kameničce chtěli, abychom jim navodili slavnostní atmosféru, což se nám povedlo!

5. července 2012 Maďarsko

V červenci odcestoval Okřešánek do Maďarského Kecskemétu na mezinárodní festival CSIPERO, kterého se zúčastnily soubory z 21 zemí Evropy. Týden v Maďarsku si Okřešánek jaksepatří užil. Kromě tancování poznali všichni účastníci důkladně místa, která ještě v minulých třech ročnících festivalu neviděli. Děti měli možnost obdivovat místní zoologickou zahradu, šplhaly v lanovém centru, koupaly se na Balatonu, projely se lodí, užívaly si každý večer zahradní párty spojenou s grilováním. Pobyt v Maďarsku se všem moc líbil, všichni jej vyhodnotili, že byl z těch čtyř ročníků ten nejzdařilejší.

Z kroniky: Na začátku prázdnin jsme se vydali do Maďarska, Csiperó 2012. július 8.-15. Kecskemét. Cesta byla únavná. Čekal nás bohatý program. Okřešánek tam zavítal již počtvrté a snad proto byl vybrán, aby vystupoval na zahájení. V průběhu týdne jsme vystupovali ještě dvakrát, živou muzikou a dynamickým tancem jsme si opět získali celé publikum. Byli jsme i na radnici za panem starostou. Maďarská skupina, která se o nás starala, si nás rozdělila do rodin. Po celou dobu pobytu jsme se s nimi sbližovali. Další dny, když bylo teplo (což bylo skoro pořád), jsme se koupali. Dvakrát byl velký piknik. Jednou jsme byli v lanovém centru. Také jsme navštívili Balaton a pluli na vyhlídkové lodi a závodili na dračích lodích. Další den jsme byli v ZOO a nakupovali jsme dárky pro rodiny. Další dny jsme byli na Pustě a na PIZZA PÁRTY. Den odjezdu byl někdo na chatě, ale někdo měl to štěstí a jel do Budapeště. VBečer byl ohňostroj a krásná Laser show. Potom jsme se rozloučili a jeli domů. Příští rok naše nové přátele přivítáme u nás.

srpen 2012 Martínkov hody

V srpnu si Okřešánek zahrál na hodech v Martínkově a týden na to odcestoval do polských Tater za svými kamarády ze souboru Mali Bystrzanie.

24. srpna 2012 Polsko