Kromě tanečního vystoupení místního souboru jej v Okříškách přivítali chlebem se solí a slivovicí. „Na Okříšky a také na Vysočinu,“ popřál premiér nad sklenkou.

V Okříškách na něj čekali desítky lidí. Někteří jej vyhlíželi z oken obecních bytů, jiní postávali opodál. „Je to historická událost, vždyť sem nikdo nikdy z vlády nebo Hradu nepřijel,“ řekl senior František Paznocht.

Na okříšské radnici se řešily zásadní otázky regionu i městyse. „Je třeba spolupracovat s obcemi a firmami tak, aby vláda mohla podpořit jejich rozvojové záměry. Vláda by měla být připravena podporovat infrastrukturu, která by umožnila vznik a rozvoj průmyslových zón, jakou jsme dnes viděli nedaleko Okříšek,“ líčil předseda vlády.

A právě dopravní obslužnost firem působících v Okříškách a nedaleké Nové Vsi, které dohromady zaměstnávají přes dva tisíce lidí, byla dalším tématem. 
„Občané jezdí hlavně auty, nedaří se je získat pro hromadnou autobusovou dopravu, proto se budeme snažit, abychom v příštích letech posílily výdaje státu na dopravní infrastrukturu a hledat řešení vhodná pro občany daných obcí i zaměstnance, kteří každodenně dojíždějí za prací,“ řekl Sobotka.

Na okříšské půdě se překvapivě řešil i státní rozpočet. „Našim cílem je plný návrat k valorizaci penzí. Chci připomenout, že minulá pravicová vláda ji zredukovala na jednu třetinu inflace, letos to tak bylo o ostudnou průměrnou částku 45 korun,“ připomněl Bohuslav Sobotka.
Program v Okříškách pokračoval setkáním se zastupiteli městyse a poklepáním základního kamene budoucího chráněného bydlení pro klienty náměšťského Domova bez zámku. Krom toho premiér navštívil společnost Mann Hummel Service a Fraenkische CZ.

Svůj včerejší program na Třebíčsku ale zahájil v okresním městě. Cesta premiéra začala obědem v restauraci v kulturním domě Fórum v Třebíči. Poté předseda vlády i se svým doprovodem zamířil na prohlídku Střední průmyslové školy Třebíč. Beseda, která byla hlavním bodem návštěvy školy, měla dvě základní témata – budoucnost Jaderné elektrárny Dukovany a střední odborné školství.

Životnost Dukovan

„Čeká nás v Evropě důležitá debata, kdy chceme obhájit prodlužování životnosti Dukovan, co to bude možné. Tak aby byly splněny všechny technické a bezpečnostní parametry. Ale souběžně s tím bych byl velmi rád, kdyby se rozjely práce na přípravě výstavby nového bloku,“ Sobotka a v podobném duchu hovořil o několik chvil později také v Okříškách. „V období 2030 až 2040 bychom měli být připraveni na výstavbu nového bloku. Rozhodnutí by mělo padnout v horizontu několika příštích let. Přitom chceme jednat i s našimi sousedy v zahraničí, abychom pro to připravili co nejlepší prostředí,“ doplnil.

Vláda má ve svém programu výstavbu nových jaderných bloků, pokud to bude energeticky výhodné. Podle Sobotky je však těžké odhadnout, jak se bude energetická politika v Evropě vyvíjet. A je těžké odhadnout návratnost. „Není to čistě ekonomická investice, ale i do energetické nezávislosti naší země. Když se podíváte na to, co se dnes odehrává například na Ukrajině, tak energetická nezávislost získává úplně nový význam,“ dodal předseda vlády.

Premiérovi se rovněž líbily nové obory Energetika a Mechanik seřizovač se zaměřením na zpracování plastů. „Nové obory, na kterých se domlouváte v rámci regionu s ostatními středními školami a se zajímavými zaměstnavateli, to je přesně ta podoba pružnosti, kterou ve školství potřebujeme. Maximální sepětí mezi státním školstvím, veřejným školstvím a trhem práce,“ chválil Sobotka.