Paasfeesten Leuven

Tentokrát jsme se vypravili do belgické Lovaně (Leuven), kde se od 28. 3. do 2. 4. konal již 48. ročník mezinárodního velikonočního festivalu. Vystupovalo zde celkem sedm souborů, tři domácí a po jednom z České republiky, Estonska, Německa a Španělska.  

Do Belgie jsme se vypravili již o den dříve, chtěli jsme ještě stihnout návštěvu města Bruggy. Procházka místními historickými ulicemi, plavba kanálem i první kontakt s belgickou gastronomii splnily naše očekávání a my se tak dobře naladěni mohli přesunout do Lovaně, kde nás očekávali organizátoři a naši průvodci, kteří část z nás přidělil k ubytování do rodin a ostatní do hostelu.

Festivalové zázemí nám poskytla sportovní hala Rijschool která dříve bývala jezdeckou školou, a kde také koncem 60. let v rámci svého světového turné vystupovala legendární art rocková skupina Pink Floyd.  

V pátek se proběhla vystoupení pro samotné účastníky, zainteresované belgické rodiny a přátele místních souborů. Na sobotu byl připraven průvod městem, kdy se cestou hrálo a zpívalo v zaplněných ulicích, dále se tančilo na několika místech Leuvenu, a hlavní část proběhla na centrálním  náměstí Grote Markt před krásnou budovou historické radnice. Průvod provázelo podmračené počasí, pršet ale začalo až s prvními tóny našeho pásma a déšť zase ustal ihned po té, co jsme odtančili z náměstí. Nu což,  diváci v Belgii jsou naštěstí nepromokaví a tak bouřlivým potleskem odměnilo náš výkon zaplněné náměstí.  Po hudebních a tanečních vystoupeních přišli na řadu představitelé města, kteří rozhazovali čokoládová vejce mezi všechny přítomné. Inu jiný kraj, jiná velikonoční tradice, i nám se podařilo pár vajíček ulovit a ochutnat tak výbornou belgickou čokoládu. Potom následovalo oficiální přijetí na radnici, proslovy radních a opět trocha toho muzicírování. 

V neděli se všechny soubory zúčastnily slavnostní velikonoční mše v kostele SV. Petra, kde měl každý soubor svoje slovo v podobě přímluv a dále zazpíval jednu píseň. Volné odpoledne jsme využili na výlet do hlavního města Bruselu, kde jsme možnost vidět Atomium, historické náměstí, výrobnu belgické čokolády a sochu čurajícího chlapečka. Nebo spíš hrozen turistů před ní. 🙂  Belgie je také světoznámá výrobou piva, takže ještě cestou na jedno rychlé a honem do autobusu směr Leuven. A fakt, že ve chvíli našeho odjezdu nad Bruselem přestalo pršet a dokonce začalo nesměle vykukovat slunce nám dojmy rozhodně nepokazil.  Večer byly pro účastníky připraveny stmelovací večírky společně s belgickými rodinami. Do každé skupiny byli zařazeni Belgičané, Němci, Estonci, Španělé a Češi. Zpívalo se, hodovalo se, tančilo se, družilo se. 

  V pondělí proběhl ve sportovní hale Rijschool závěrečný festival pro veřejnost s účastí belgické televize. Velký zájem zaznamenal jeden z našich hudebních nástrojů – vozembouch, který není v Belgii vůbec známý. Dokonce byl pozván na jeviště i samostatně, aby se předvedl místním divákům.

   Náš pobyt byl zpestřen ještě společnými velikonočními hrami, kde šlo opět o navázání vztahů mezi jednotlivými zeměmi. Dva večery probíhaly formou tanečních workshopů, kdy učily jednotlivé soubory jednoduché tance všechny ostatní. Belgická tradiční polonéza pak byla vrcholem společného večera, jelikož ji tančili všichni účastníci festivalu. A to je nosnou myšlenkou celého festivalu. Spojit různé země, poznat jiné zvyky,, kulturu a navázat nová přátelství. Všeho se nám dostalo měrou vrchovatou. 

Okřešánek výborně reprezentoval městys Okříšky, folklórní region Podhorácko i celou Českou republiku. Na celý festival, který od první do poslední chvíle provázela přátelská atmosféra a prvotřídní organizace budeme ještě rádi a dlouho vzpomínat.